DATA
8-9 czerwca 2024
MIEJSCE
Park w Mosznej
Już 8 i 9 czerwca 2024 r. od 10:00 do 17:00 na błoniach zamku w Mosznej odbędą się Międzynarodowe Targi Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego Wieże Osobliwości. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy szereg atrakcji i wydarzeń, którymi mamy nadzieję przyciągnąć uwagę zarówno miłośników turystyki, jak i entuzjastów dziedzictwa kulturowego. Aktywności te zostały stworzone z myślą nie tylko o dorosłych, ale także dzieciach, które w tych dniach będą miały okazję uczestniczyć w specjalnych warsztatach, zabawach edukacyjnych oraz konkursach tematycznych. Liczymy, że każdy odwiedzający znajdzie coś interesującego dla siebie i będzie mógł w pełni cieszyć się atmosferą
tego wyjątkowego święta.
Podczas targów będzie możliwość zapoznania się z szerokim wyborem stoisk wystawców reprezentujących branże turystyczną, rekreacyjną oraz lokalne dziedzictwo kulturowe.
Urodzona w Krapkowicach (woj. opolskie) piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Finalistka pierwszej edycji programu The Voice Kids (2018) i dziewiątej edycji programu The Voice of Poland (2018). Zwyciężczyni konkursu Premiery na 58. KFPP w Opolu (2021). Artystka w 2021 roku zrealizowała na ternie zamku teledysk do utworu „Błysk”, który promował Jej debiutancki album pt. „Nie żałuję”.
Występ Natalii, a więc gwiazdy wieczoru zaplanowany jest w niedzielę na scenie plenerowej w parku.
Janek Diug DIUGCELLO wiolonczelista, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Pasjonat muzyki rozrywkowej. Wykonuje niezwykłe covery znanych i lubianych utworów z wykorzystaniem wiolonczeli. Pasjonat muzyki rozrywkowej.
Występ Janka odbędzie się w sobotę na scenie plenerowej w parku.
Wydarzenie zostanie uatrakcyjnione pokazami których bohaterami będą postacie przebrane w niezwykłe stroje historyczne nawiązujące do różnych epok historycznych. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji będą postacie z epoki baroku, z którymi będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Animatorzy nie tylko zaprezentują stroje z epoki, ale także chętnie porozmawiają o kulturze, obyczajach i życiu codziennym tamtych czasów
Jednak to nie wszystko, ponieważ zaplanowane są również plenerowe wystawy zabytkowych
rowerów wraz z obsługą w strojach historycznych.
Przewidziane są także pokazy mody historycznej. Najmłodszych zapraszamy do skorzystania z kącika retro, czyli atrakcji dla dzieci, wśród których będą gry i zabawy historyczne z obsługą doświadczonych animatorów.
Nietuzinkową atrakcją będzie także ekspozycja zabytkowej kolekcji rowerów. Ekspozycja będzie wyposażona również w plansze informacyjne, które umożliwią jeszcze lepsze poznanie całej wystawy.
Przekształcimy podróż w czasie w niezapomniane doświadczenie pełne nauki i zabawy
Nie mogło zabraknąć również powozu z końmi, który jeszcze na początku XX wieku był częstym widokiem na alejkach parkowych rezydencji w Mosznej. Tylko 8-9 czerwca odwiedzający będą mieli okazję przeżyć ten historyczny klimat korzystając z przejażdżki stylową, około 12-osobową bryczką. Dzięki temu wyjątkowemu przeżyciu uczestnicy odkryją uroki okolicy z zupełnie innej perspektywy
Targi obfitować będą także w wiele stoisk gastronomicznych, gdzie odbywać się będą bezpłatnie degustacje lokalnych specjałów i potraw. Pragniemy tym samym sięgnąć do lokalnych tradycji kulinarnych, które w regionie opolskim stanowią niezwykle cenny i bogaty zasób dziedzictwa. Przy tej okazji pragniemy sięgnąć do słusznej idei promocji tego dziedzictwa jakie jest realizowane za sprawą Szlaku Kulinarnego Opolski Bifyj, czy też Opolskie ze smakiem.
Targi obfitować będą także w ciekawe warsztaty kulinarne, dzięki czemu wszyscy uczestnicy będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat sztuki gotowania oraz poznania nowych smaków i technik kulinarnych. Podczas tych warsztatów doświadczeni kucharze i pasjonaci kuchni będą dzielić się swoimi sekretami, uczyć tajników przygotowywania potraw z różnych zakątków świata oraz pokazywać, jak wykorzystać lokalne składniki w kuchni.
Wieże osobliwości nie tylko stanowią symboliczny motyw przewodni targów, ale są również niezwykle realne i praktyczne. Podczas targów będziemy mieli okazję uruchomić zwiedzanie wież zamkowych, z których rozpościerać się będzie niepowtarzalny widok zarówno na błonia zamkowe, jak i na cały krajobraz kulturowy otaczający zamek oraz pobliskie wsie.
Taniec i śpiew stanowią nieodłączną część naszego dziedzictwa kulturowego i tożsamości. To przez te formy ekspresji możemy przekazać historię, tradycje i emocje w sposób uniwersalny i przystępny dla każdego. Dlatego też, na targach nie zabraknie także miejsca dla tańca i muzyki, aby każdy mógł poczuć magię i siłę, jaką niosą ze sobą te wyjątkowe formy wyrazu ludzkiego, który będzie osadzony w kontekście lokalnych tradycji. Taniec to także przepiękne, kolorowe stroje i co najistotniejsze ludzie, którzy tę tradycję pielęgnują. Tylko 8-9 czerwca będzie możliwość ich poznania!
Targi obfitować będą również w wiele atrakcji przeznaczonych dla małych i dużych. Szereg aktywności jakie zostały zaplanowane, mają za zadanie rozwinąć kreatywność i zdolności manualne uczestników. Zaplanowane są zajęcia z łucznictwa, budowanie wież z klocków, fechtunek, czy też malowanie na sztalugach.
– Dla rodzin z dziećmi przewidziane będą konkursy, gry i zabawy, które sprawią, że czas spędzony
na targach stanie się nie tylko edukacyjny, ale także pełen radości i uśmiechu.
– Odbędą się również wykłady i prezentacje o atrakcjach turystycznych i historii regionu.
– Podczas targów zaprezentowane zostaną zwycięskie prace w ramach konkursu fotograficznego
pt. „Piękno Zamkowej Okolicy”
Obowiązuje bilet na park (zarezerwuj bilet on-line)
Wydarzenie jest finansowane z budżetu Samorządu Województwa Opolskiego.
Patronem wydarzenia jest Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła.